Robot ile otomatik palet çakma işlemi

Robotlu Palet Çakma Makinesi, endüstriyel robotların gücünü kullanarak tam otomatik palet çivileme ve istifleme işlemini hızlı, tekrarlanabilir ve yüksek kalite ile yapmaktadır.

Makinenin iki istasyonlu yapısı ile bir istasyonda robot çivileme işlemini yaparken, diğer istasyonda operatör tahtaları dizmektedir. Böylelikle vardiya süresi verimli kullanılmakta ve üretim döngü süreleri düşmektedir.

Çivi çakma işlemi tamamlanan paletler robot tarafından alınarak otomatik istiflenmektedir.

CMM-ROBOPN ağır ağaç paletlerin operatörlerce el ile taşınıp istiflenmesini ve palet çakma işlemindeki ağır işçilik ve iş kazası riskleri palet çakma robotu tarafından ortadan kaldırır. Ayrıca, ROBOPN’yi kullanmak için özel bir eğitim geçmişine gerek duyulmamaktadır. Tüm palet reçeteleri, kullanımı kolay arayüzde ayarlanır ve daha sonra kullanılmak üzere kaydedilir ve yüklenir.

Makinenin sunduğu kolay şablon değişimi ile palet tipleri arasındaki dönüş 3 dakikadan kısadır.

 

Endüstriyel robotların palet üretimde sunduğu en önemli fayda palet üretiminde sonsuz esnekliğe sahip olmaktır. Her tipe, tahta dizimine ve çivileme bölgelerine sahip paletleri kolayca işleme ve programlama kapasitesine sahip palet çivileme robotu bu özelliğiyle sektördeki rakiplerinin açık ara önündedir.

Makine Detayları

Çivileme Kafası

Çivileme kafası üretim kapasitesine göre 1, 2 veya 4 adet çivi tabancasına sahiptir. Tabancalar özel üretim magazinler ile beslenmektedir ve yaklaşık çivi saklama kapasitesi 1000’dir.

Magazin üzerindeki sensörler ile birlikte tabancanın çivileme işlemi kontrol edilmekte ve çivi bittiğinde robot otomatik olarak operatörün kolaylıkla çivi doldurabileceği bir pozisyona gitmektedir.

Her palet tipi için özel tasarlanan tabanca ara mesafe şablonu ile palet üretiminde 4 tabancanın da aynı anda kullanılmasını sağlanmakta ve üretim döngü süreleri kısaltılmaktadır. Bu özellikle vardiya sonundaki palet üretim miktarında ciddi iyileştirmeler gözlenmektedir.

Geniş Palet Tipi İşleme Kapasitesi

Makine tüm EPAL, TURPAL ve birçok özel palet tipi ile uyumludur. EPAL gibi standart palet tipleri için özel robot programlama bilgisi gerekmeden HMI panel üzerinden programlama yapılabilmekte ve yüksek reçete kapasitesi ile programlanan değerler sonsuza dek saklanmaktadır.

Ayrıca makine, her palet tipi için özel tasarlanıp, imal edilen tahta dizilim fikstürleri ile kolay ve hızlı tip değişimine imkan sağlamanın yanı sıra yüksek kalite tekrarlanabilirliği de sunmaktadır.

Robotun ucundaki iş elemanında hem uzun hem de kısa çiviler için ikişer adet çivi tabancası bulunmaktadır.

Ayrıca takozsuz çivileme bölgelerindeki çivilerin dışarı çıkmaması için çivi bükme metalleri bulunmaktadır.

Otomatik Palet Alma ve İstifleme

Çivi çakma işlemi tamamlanan paletler robot tarafından fikstür üzerinden alınmakta ve belirlenen bölgede istiflenmektedir. İsteğe bağlı satın alınan palet çevirme opsiyonu ile paletler ters-düz şekilde istiflenebilmektedir.

Ayrıca opsiyon olarak sunulan kenar kesme ve mühürleme istasyonları ile birlikte robot istifleme öncesinde paleti bu işlemlere sokmakta, işlem tamamlandıktan sonra palet istiflenecek bölgeye taşımaktadır.

MAKİNE ÖZELLİKLERİ

 • Endüstriyel robot ile yüksek hız, tekrarlanabilirlik
 • İki istasyonlu yapı ile yüksek üretim hızı ve verim
 • Motorlu tabla çevirme
 • Otomatik palet istifleme ve isteğe bağlı palet çevirme İsteğe bağlı kenar kesme ve mühürleme
 • Tüm EPAL, TURPAL ve birçok özel palet türü ile uyumlu Kolay tip değişimi sağlayan fikstür yapısı
 • Çivi bükme bölümleri

 

 • SIEMENS PLC ve HMI
 • FESTO veya SMC Pnömatik Sistem
 • SEW EURODRIVE Motor
 • SICK Sensör grubu
 • SIEMENS ve SCHNEIDER şalt malzeme grubu
 • IGUS lineer rulman
 • ABB veya KUKA endüstriyel robot